19 czerwca 2024

Jak ciąża zmienia ciało kobiety?

medident.pl

Podczas oczekiwania na dziecko bardzo wiele aspektów życia ulega zmianie. Jednym z nich jest wygląd ciała. W współczesnym świecie, gdzie piękno stawiane jest wśród najistotniejszych priorytetów nie jest to przemiana łatwa do zaakceptowania przez przyszła matkę. Dlatego będzie potrzebowała psychicznego wsparcia najbliższych i poczucia akceptacji z strony partnera. Bez tego może się załamać, a depresja nie jest stanem polecanym w okresie przed i po porodzie.

Zmiany w kobiecym ciele

Pierwszą zmiana jaka zachodzi jest zwiększone stężenie hormonów w organizmie. To dzięki nim ciało przygotowuje się do macierzyństwa. Uciążliwe nudności i powiązane z nimi wymioty to również efekt ich coraz większego natężenia. Następnie dochodzi do coraz większego poszerzania macicy, jaka z każdym miesiącem będzie coraz mocniej wypychana do góry. Dzięki temu procesowi widoczny staje się ciążowy brzuszek.

Pełniejsze stają się piersi, których wzrost sygnalizuje pojawiający się od czasu do czasu ból. Kobieta staje się większa gabarytowo, nie tylko przez brzuszek. Rozszerzeniu ulegają biodra, a zbyt kaloryczna dieta jeszcze bardziej prowokuje rosnący rozmiar. Dlatego nie należy się objadać i jeść za dwóch. Świadoma i dobrze ułożona dieta nie przysporzy niechcianych kilogramów.

Zmianie ulega także kondycja włosów. Po trzecim miesiącu ciąży staja się one znacznie ładniejsze niż przed rozpoczęciem przygody z macierzyństwem, ale nie należy się dać złudzić. Ciąża to okres, w którym wiele cennych substancji potrzebnych do zachowania m.in. zdrowych włosów i silnych paznokci wedruje do dziecka.

Dlatego tak wiele kobiet po narodzinach skarży się na częste wypadanie włosów. Niezbędna okazuje się dobrze dobrana suplementacja. Poza tym rosnący brzuszek , to zwiastun rozstępów. Im wcześniej zaczniemy im zapobiegać tym lepiej. Warto od początku smarować się specjalnymi kremami, jakie chronią przed powstawaniem nieestetycznych prążków.