24 lipca 2024

Jak wybrać aparat USG?

Dziś w zasadzie w każdej placówce medycznej znajduje się – albo przynajmniej powinien się znajdować – aparat USG, czyli inaczej mówiąc ultrasonograf. Jest to jedno z najważniejszych urządzeń diagnostycznych, które pozwala na obrazowanie zmian w organizmie bez konieczności wykonywania specjalistycznych zabiegów, czyli w sposób bezinwazyjny. To właśnie bezpieczeństwo takich zabiegów wpływa na dużą popularność zastosowania aparatów USG, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci.

Dodatkowo, ultrasonograf to również aparat umożliwiający obserwację rozwoju płodu w trakcie okresu prenatalnego. Nic wiec dziwnego, że aparaty USG mają dziś ogromne znaczenie w medycynie i są wykorzystywane przez lekarzy wielu – jeśli nie wprost wszystkich – specjalności. Ale tu pojawia się pytanie, w jaki sposób wybrać aparat USG? Jego cena zależy przede wszystkim od przeznaczenia, a mówiąc dokładniej od budowy i zastosowania głowicy, czyli najważniejszego elementu całego sprzętu.

Im bardziej wszechstronny ultrasonograf, tym jego cena będzie rosnąć – w związku z tym, dobrze jest dopasować możliwości takiego urządzenia do potrzeb danej placówki medycznej. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że aparat USG rzeczywiście będzie dobrze wykorzystany.

Wybieramy dobry aparat USG

Na co zwrócić więc największą uwagę? Przede wszystkim na samą głowicę – to bowiem od niej będzie zależało to, w jakich celach będziemy mogli wykorzystywać aparat USG.

Duże znaczenie mają także różnego rodzaju dodatkowe funkcje – postęp techniczny sprawił, że ultrasonografy to dziś niezwykle nowoczesne urządzenia, które dają lekarzom mnóstwo możliwości. Nic więc dziwnego, że ich posiadanie w placówkach medycznych to dziś po prostu obowiązek. Warto także zwrócić uwagę na moduły i aplikacje, które powiedzą nam, do jakich dokładnie badań dany ultrasonograf jest przystosowany.

W wielu przypadkach o ostatecznej cenie decyduje także kwestia producenta, a istotne znaczenie może mieć również to, czy ultrasonograf powinien być przenośny czy też stacjonarny. Te stacjonarne często oferują więcej możliwości, lecz jeżeli prowadzona przez nas działalność obejmuje poruszanie się między gabinetami czy oddziałami to najlepszym wyborem będzie przenośny aparat USG, który nie tylko mało ważny, lecz również może pracować na baterii.