19 sierpnia 2022

Zabezpieczenie budowy podczas zimy

www.kulturysta.bialystok.pl

Budowa domu zabiera sporo czasu, w zależności od technologii, kwestii finansowej może ona trwać kilka miesięcy, bądź nawet lat. Niemniej jednak dość często zdarza się, że zostaje ona przerwana, czy też ograniczona ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne, szczególnie okres zimowy. Choć staramy się zaplanować wszystko tak, aby zamknąć budynek przed mrozami, to nie zawsze się to udaje.

Dlatego też nie ma znaczenia, jakie są przyczyny tego stanu, ale ważne jest jak odpowiednio zabezpieczyć budowę podczas zimy. Nie zawsze uda się zakończyć planowane prace, dlatego też konieczne jest odczekanie na nadejście wiosny. Dlatego też żelazną zasadą jest rozpoczynanie budowy w marcu.

Mamy pewność, że do zimy uda się postawić ściany i położyć dach. W sytuacji, gdy tego dachu jeszcze nie ma trzeba będzie odpowiednio zabezpieczyć budynek. Jeżeli udało się wykonać konstrukcje dachu to wystarczy zamocować płyty wodoodporne i zakryć je papą.

Jeżeli nie ma jeszcze stabilnego oparcia należy stworzyć prowizoryczne pokrycie stropu, wykorzystując do tego deski, folię, oraz papę. Poza dachem konieczne jest zabezpieczenie wszystkich zewnętrznych otworów drzwiowych i okiennych. Możliwości jest wiele, mogą to być folia, deski, cegły, styropian, czy pustaki.

Ważne jest, aby uniemożliwić przedostawanie się śniegu oraz deszczu do wnętrza budynku. W przypadku, gdy nasz dom został już zamknięty dachem oraz oknami, ważne jest zadbanie o dobrą wentylacje budynku. Dlatego pozostawiamy wszystkie okna w pozycji rozszczelnionej.