24 lipca 2024

Podział języków programowania

www.uniquerockfestival.pl www.3--3.org https://www.itgenerator.pl/kpi-w-sprzedazy/

Rozwój świata komputerów i wpływ Internetu na nasze codzienne życie jest kolejnym dowodem na to, że programowanie to bez wątpienia umiejętność, która będzie pożądana w przyszłości. Zanim jednak zaczniemy praktykę, warto nabyć trochę wiedzy teoretycznej, chociażby dowiedzieć się, jak dzielimy języki programowania. Najpopularniejszy jest podziała na dwa rodzaje – języki skryptowe i języki kompilacyjne.

Programy, które piszemy w tym pierwszym języku, to w rzeczywistości pliki tekstowe, które uruchamia się przy pomocy specjalnego programu i wtedy kod jest zamieniany postać zrozumiała dla komputera czy laptopa. Edytować je można nawet za pomocą najprostszego edytora tekstowego, czyli notatnika. Korzystanie z języka skryptowego znacznie przyspiesza pracę, dlatego jest polecany osobom początkującym, tworzącym mniejsze projekty.

Z kolei język kompilacyjny różni się tym, że zanim go uruchomimy, musimy go „skompilować” czyli przetłumaczyć na język komputera. Dlatego uważany jest za znacznie trudniejszy, ponieważ nie można tworzyć programu za pomocą metody prób i błędów. Warto jednak pamiętać, że to znajomośćn tego języka jest znacznie bardziej pożądana na rynku pracy.