PHP

PHP

13 czerwca 2018 Wyłącz przez Damian

PHP to język napisany w 1995 roku przez Rasmusa Lerdorfa. Został on zaprojektowany w celu generowania stron internetowych oraz budowania aplikacji webowych w czasie rzeczywistym. PHP to język w pełni obiektowy.

PHP bardzo szybko zyskał popularność wśród programistów. Już dwa lata po opublikowaniu jego pierwszej wersji, język PHP/FI był obsługiwany przez około 50 tysięcy domen internetowych. Jego udział w rynku WWW rósł aż do 2005 roku, aby następnie ustabilizować się na poziomie około 20 milionów.

Obecnie wciąż jest to najbardziej popularny język służący do budowania stron i aplikacji webowych – obejmuje około 75% domen. Jeżeli chodzi o aplikacje tu PHP także zajmuje dominującą pozycję. Napisanych w nim została większość forów dyskusyjnych, klientów baz danych, programów pocztowych, a także systemów zarządzania treścią.

Pod względem technicznym składnia PHP w dużej mierze opiera się na rozwiązaniach stosowanych w Javie, Perlu oraz językach z rodziny C. Jako, że jest to język obiektowy jego działanie opiera się na klasach.