26 kwietnia 2024

Olej silnikowy: mineralny czy syntetyczny?

markiza na samochód Zobacz jakie analizatory spalin silnikowych mamy w ofercie

Każdy kierowca powinien dobrze wiedzieć, w jaki sposób dobrać olej silnikowy do samochodu. Właściwy dobór, ale także wymiana we wskazanym czasie ma bowiem bardzo duże znaczenie, w szczególności jeśli chodzi o samą żywotność jednostki napędowej. W ostatnich latach kierowcy coraz częściej mogą spotkać się z następującym dylematem: olej mineralny czy olej syntetyczny? Zanim jednak dokonamy wyboru, koniecznie powinniśmy dowiedzieć się, czym tak w zasadzie charakteryzują się te dwie odmiany. Dzięki temu będziemy w stanie dobrać właściwy dla naszego auta olej. W przeciwnym razie możemy obawiać się poważnych konsekwencji, w tym przede wszystkim awarii silnika. I tak, oleje syntetyczne to dziś zdecydowanie najbardziej popularna odmiana. Powód jest prosty: jest to chyba najlepsza opcja, dzięki czemu cieszy się zainteresowaniem wielu kierowców. Dodatkowo, to właśnie nad olejami syntetycznymi eksperci cały czas pracują najmocniej, starając się nadal je rozwijać, aby te mogły działać jeszcze lepiej.

Same oleje syntetyczne charakteryzują się przede wszystkim tym, że są w stanie pracować w znacznie wyższej temperaturze niż oleje mineralne czy przykładowo półsyntetyczne. To z kolei sprawia, że żywotność jednostki napędowej naszego samochodu jest wydłużona.

Jaki olej silnikowy wybrać – syntetyczny czy mineralny?

Oleje syntetyczne mają przewagę także pod innym względem: nie tylko świetnie spisują się w wysokich temperaturach, lecz potrafią doskonale odnaleźć się również w bardzo niskich temperaturach. Nic więc dziwnego, że są one bardzo popularne jako oleje wielosezonowe, czyli takie, które można używać zarówno latem, jak i zimą. Stosując właśnie oleje syntetyczne nie będziemy musieli się obawiać na przykład o to, czy uda nam się odpalić nasze auto zimową porą roku, gdy na zewnątrz temperatura spadnie do minus kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu stopni Celsjusza. Oleje mineralne z roku na rok stają się co prawda coraz lepszą alternatywą, natomiast wciąż nie są tak dobre jak oleje syntetyczne czy nawet półsyntetyczne. Według ekspertów, stosowanie olejów mineralnych ma sens przede wszystkim w sytuacji, gdy używany przez nas samochód posiada mocno już wyeksploatowany silnik, a nie do końca wiemy, jaki olej stosowany był wcześniej. Jeżeli natomiast auto ma spory przebieg, ale wiemy przy tym, że w przeszłości jeździło na oleju syntetycznym to w takich okolicznościach rozsądnie będzie skorzystać z oleju tego samego typu, lecz o zwiększonej lepkości.