22 stycznia 2022

Koszty budowy domu jednorodzinnego

www.juliada.pl

Zasadniczą kwestią podczas planowania budowy domu jest przeanalizowanie kosztów całej inwestycji. Choć trudno jednoznacznie podać dokładną kwotę to można w przybliżeniu obliczyć ogólny koszt budowy. Jednak na wstępie konieczne jest uściślenie, jakiego typu ma być to dom. Bowiem to od powierzchni, ilości kondygnacji, technologii, zależy jak będą kształtować się ostateczne ceny.

Orientacyjnie można przyjąć wariant najbardziej powszechny, jakim jest dom jednorodzinny. Ale i tu pojawia się szereg dodatkowych pytań, czy ma to być parterówka, piętro, czy tylko zaadaptowanie poddasza. Bowiem każdy z tych elementów wpływa na różnice w cenie. Jedno jest pewne nie da się porównać budowy dwóch różnych domów, pod względem finansowym.

Gdyż zawsieze coś będzie droższe, podczas gdy drugi element okaże się tańszy. Poza tym przeglądając oferty projektowe, zasięgając opinii u architektów czy budowlańców, często napotykamy na wiele rozbieżności. Współcześnie przyjmuje się, że koszt budowy domu jednorodzinnego to średnio nieco ponad trzysta tysięcy. Jednak istnieją projekty, które przewidują przeprowadzenie inwestycji za niecałe dwieście tysięcy złotych.

A to już jest dość spora różnica. Sytuacja ta wynika z wielu czynników, na które składa się przede wszystkim cena stosowanych materiałów. Fundamenty, ściany, strop, dach czy osadzenie okien i drzwi, to najważniejsze elementy domu, na których można zaoszczędzić dobierając alternatywne rozwiązania. Jednak pamiętajmy o tym, aby nie oszczędzać na jakości, bo to w wielu sytuacjach po prostu się nie opłaca.