19 czerwca 2024

Kiedy udać się do kardiologa

www.praktycznestudia.com.pl https://www.i-kar.pl/oferta/poradnie/chorob-naczyn/

Niejednokrotnie można się spotkać z sytuacją, że zwlekamy z wizytą u lekarza jak tylko się da. Ciągle próbujemy przekonać samych siebie, że sygnały wysyłane przez nasz organizm to nic takiego, że to tylko chwilowe, spowodowane większą ilością obowiązków czy po prostu niewyspaniem. Prawda jednak jest taka, że każda taka chwila, kiedy powinniśmy udać się do lekarza a tego nie robimy, może powodować trwałe zmiany w naszym organizmie, których nie da się już odwrócić. Dlatego powinniśmy wiedzieć, kiedy należy udać się do kardiologa.

Co powinno nas zaniepokoić?

Przede wszystkim warto się zastanowić, co powinno nas zaniepokoić i zmusić do wizyty u kardiologa.

Przede wszystkim powinny to być sytuacje, kiedy czujemy, że nasze serce nagle zaczyna szybciej bić, po czym po krótszej lub dłuższej chwili wraca ono do normalnego rytmu. Takie zmiany mogą być spowodowane arytmią, a ona nieleczona może prowadzić do dalszych, niebezpiecznych komplikacji. Dodatkowo trzeba jeszcze powiedzieć, że kardiolog powinien znaleźć się na naszej liście pilnych spraw jeśli szybko się męczymy, zwłaszcza przy niewielkim wysiłku, który do tej pory nie sprawiał nam żadnych trudności. Dodatkowo jeszcze trzeba powiedzieć, że kardiolog może nas obejrzeć i bez większego powodu, jeśli tylko zdecydujemy się na profilaktyczne badania. Takie rozwiązanie będzie bardzo dobre, ponieważ nie wszystkie zmiany dają o sobie znać już we wczesnym stanie, a to oznacza, że profilaktyka jest niezwykle ważna.

Trzeba uważnie szukać

Czasami jest tak, że nie czujemy się najlepiej, ale nie możemy znaleźć przyczyny gorszego samopoczucia, a ogólne badania na niewiele się przydały. W takich momentach należy udać się do kardiologa, bo może się okazać, że to problemy z sercem są przyczyną naszego gorszego samopoczucia. Wbrew pozorom jest to dość delikatny narząd i nawet niewyleczone przeziębienie może mieć wpływ na jego późniejsze funkcjonowanie. Poza tym pamiętajmy, że to właśnie dzięki sercu płynie krew w naszych żyłach, a jeśli nie działa ono tak jak powinno, to oznacza, że nasze ciało nie jest dostatecznie dotlenione, co również może mieć wpływ na jego ogólne funkcjonowanie. Zazwyczaj nie myślimy o tym, aby zrobić badania u kardiologa, bo często wydaje nam się, że z naszym sercem nie dzieje się nic złego.

A jednak, o nie również trzeba zadbać i wykonywać systematyczne badania, aby móc wykryć wszelkie nieprawidłowości i w odpowiednim momencie im zaradzić.