19 sierpnia 2022

Jakie są koszty postawienia domu piętrowego?

www.laboratoire.pl Libet Liczby po niemiecku

Dom piętrowy to doskonałe rozwiązanie, które daje wiele możliwości rozkładu pomieszczeń. Jednak największą zaletą jest precyzyjne oddzielenie strefy dziennej od sypialnianej.

Piętro zarezerwowane dla domowników jest subtelnie ukryte przed wizytą gości, którzy podejmowani są na parterze. To również ogólne poczucie intymności, prywatności, ale także spokoju, który jest niezwykle ważny w naszym życiu.

Niemniej jednak postawienie domu z pełnowymiarowym piętrem oznacza automatycznie większy koszt, niż w przypadku domu parterowego. Wynika to z konieczności postawienia ścian zewnętrznych, do których doliczyć trzeba ocieplenie, czy położenie tynków.

Jednak warto zwrócić uwagę, że cena tego typu domu niekoniecznie musi być wyższa niż w budynku bez piętra. Bowiem nie ma tu konieczności wykonywania izolacji stropu oraz więźby dachowej niezbędnej w zaadaptowanym poddaszu.

Dlatego też trudno powiedzieć, ile tak naprawdę będzie kosztował dany dom piętrowy, tym bardziej, że wpływ na to ma wiele czynników. Jednak można oszacować przewidywane koszta na podstawie wybranego projektu.

Podkreślmy wyraźnie oszacować, gdyż wszystko zależy od stosowanych technologii, wykorzystywanych materiałów, a także tych ukrytych kosztów. W przypadku domu piętrowego niezbędne jest wykonanie podpiwniczenia, stropów, a także schodów.

A są to elementy, które znacznie podwyższają koszty inwestycji. Zatem średnie dwieście pięćdziesiąt tysięcy złotych może wzrosnąć nawet o sto tysięcy.