22 stycznia 2022

Jak kłaść blachodachówki?

lingpol.pl

Dach to ważna konstrukcja, od której przede wszystkim zależy odpowiednia izolacja cieplna, a także ochrona przed deszczem, czy śniegiem. Równie ważne jest zabezpieczenie dachu przed dość często pojawiającymi się podmuchami silnego wiatru.

Z tego względu przyjmuje się, że rodzaj wybieranego pokrycia dachowego powinien być stabilną i solidną konstrukcją. Mimo tego bardzo popularne jest wykorzystanie lżejszej opcji, mianowicie blachówki.

Jak się okazuje jest to dobre rozwiązanie, jednak montaż pokrycia dachowego musi obejmować kilka ważnych zasad. Ich pominięcie, czy też próba zaoszczędzenia na pewnych elementach może okazać się niekorzystna.

Przede wszystkim konieczne jest dokonanie pomiarów, które pozwolą na dobranie odpowiedniej ilości arkuszu blachy. Jednak ilość blachodachówki nie jest, aż tak ważna jak jej prawidłowe rozmieszczenie na dachu.

Odpowiednie dopasowanie, brak niepotrzebnych cięć, czy sztukowania pozwala na równe, ale przede wszystkim trwałe wykończenie dachu. Ważne jest zatem precyzyjne ułożenie arkuszy na drewnianej konstrukcji, prostopadle do linii okapu.

Zawsze w kierunku kalenicy, czyli od dolnej linii dachu w górę. Podczas cięcia blachy konieczne jest wykorzystywanie specjalnie do tego celu przystosowanych nożyc, które nie uszkodzą warstwy ocynku.

Ważne jest także zastosowanie kompatybilnych elementów dodatkowych, łączących i montażowych, które nie tylko gwarantują precyzyjne dopasowanie, ale także odporność na działanie warunków atmosferycznych.