19 sierpnia 2022

Ile kosztuje budowa domu

https://www.sita.pl/czlonkowie-rodziny-w-jezyku-angielskim/

Ile kosztuje budowa domu, odpowiedź jest jedna – dużo. Choć brzmi to banalnie, to jednak jak można wogóle zadać takie pytanie. Przecież trudno jednoznacznie powiedzieć, jaki jest to koszt. Gdyż na jego wysokość składa się bardzo długa lista punktów do sprawdzenia.

Przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, co mamy na myśli mówiąc o budowie domu. Bowiem to nie jest takie oczywiste. Zanim wybudujemy dom musimy mieć działkę, jeśli ją posiadamy to zostaje jeszcze kwestia wszelkich formalności. Pozwolenie na budowę, zakup, czy też stworzenie własnego projektu oraz uzyskanie wszelkich przyłączeń instalacyjnych.

Zapominamy o tym podczas naszych kalkulacji, a jakby nie było jest to już kwota nawet dwunastu tysięcy złotych w zależności od projektu. Następnym punktem jest już budowa domu i teraz znowu pojawia się pytanie, czy obliczanie kosztów ma obejmować stan surowy, czy doliczamy do tego opłaty dla wykonawcy. Jak wiadomo firmy budowlane to szeroki zakres cenowy, który może znacznie obniżyć lub zwiększyć koszt budowy domu. Poza tym ważne jest określenie, jaką powierzchnię będzie miał budynek, czy będzie to parter, kilka kondygnacji, czy adaptacja poddasza.

Garaż w budynku, czy na zewnątrz, a także pozostaje kwestia piwnicy. Nie mówiąc już o zamknięciu stanu surowego oknami, drzwiami, pokryciem dachowym, gdzie o wydatkach decyduje jakość i rodzaj użytych materiałów. Dlatego też nie znając odpowiedzi na to pytanie trudno podać szacunkowy koszt budowy domu. Jednak z pewnością nie będzie to mniej niż dwieście tysięcy złotych.