19 czerwca 2024

Dlaczego dziecko nie chce uczyć się języków obcych?

Rodzice zazwyczaj wiedzą, jak ważna jest znajomość języków obcych. Często jednak dzieci wolą zajmować się innymi rzeczami, niż nauka kolejnych słówek. Maluchy, które są ciekawe świata chętnie uczą się nowych rzeczy.

Czasem jednak dzieci wolą bawić się a naukę zostawiają na później. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Jeśli dziecko niechętnie uczy się języków obcych, warto poznać tego przyczynę. Niekiedy lekcje są dla dziecka nudne.

Monotonne powtarzanie obcych słówek z pewnością nie zachęci dziecka do dalszej nauki. Czasem powodem takiej niechęci jest niezrozumienie danego tematu. Dziecko może czuć się niezręcznie w otoczeniu rówieśników, jeśli nie rozumie podstaw języka obcego.

Bez względu na przyczynę, należy postarać się znaleźć jakieś rozwiązanie. Warto pamiętać, że dziecko najłatwiej uczy się przez zabawę. Zamiast kazać zapamiętywać poszczególne zwroty, można spróbować ułożyć z nich piosenkę bądź zabawny wiersz.

Warto wykorzystać również różnego rodzaju pomoce naukowe. Naklejki z angielskimi napisami, które zostaną przymocowane np. do szafy sprawią, że dziecko będzie na nie codziennie spoglądać.

Dzięki temu z czasem przyswoi nowe słownictwo. Z kolei jeśli powodem jest niezrozumienie materiału, należy z dzieckiem przećwiczyć dana partię. Początkowo dziecko może nie rozumieć języka obcego, jednak w miarę ćwiczeń z łatwością zacznie konstruować coraz bardziej skomplikowane zdania. Polecane są wyjazdy z lokalnymi szkółkami języków obcych, ponieważ nie tylko przystosują dziecko do mowy oraz rozumienia języka, ale także stanowią wypoczynek dla dzieci śrem.

Warto robić częste powtórki z przerabianego materiału.