25 września 2020

Co to jest test wysiłkowy?

Wszelkie zaburzenia ze strony układu sercowego można dokładnie zdiagnozować wykorzystując do tego celu elektrokardiografię oraz badanie urządzeniem Holter. Jednak istnieją sytuacje, w których to niezbędne jest poszerzenie diagnostyki o kolejne bardziej precyzyjne badania. Jednym z nich jest test wysiłkowy, który jak sama nazwa wskazuje jest badaniem pracy serca w trakcie wysiłku fizycznego.

Zatem mamy do czynienia z trzema zasadniczymi rodzajami badania elektrokardiograficznego. W pierwszej kolejności w trakcie spoczynku, następnie podczas normalnej aktywności fizycznej, aż wreszcie przy wzmożonej aktywności. Elektrokardiologiczny test wysiłkowy jest badaniem, które polega na zarejestrowaniu zmian zapisu w zależności od zwiększającego się wysiłku fizycznego.

Zarówno w stanach chorobowych, ale także u zdrowych osób. W patologicznych zmianach dochodzi zatem do ograniczenia dostarczania tlenu do mięśnia sercowego, co określa się mianem krytycznego poziomu obciążenia wysiłkiem. W takiej sytuacji lekarz może odczytać na zapisie cechy świadczące o niedokrwieniu.

Jest to bardzo ważna metoda, która pozwala na sprawdzenie ewentualnych zmian wieńcowych, jak również weryfikowanie skuteczności prowadzonego leczenia. Warto zwrócić uwagę, że w trakcie badania nieustannie monitoruje się zapis EKG, ciśnienie tętnicze krwi oraz natężenie wysiłku fizycznego. Dzięki temu badanie jest bezpieczne i daje bardzo dobre wyniki, również jako doskonała metoda rehabilitacji osób po przebytych chorobach układu krążenia.