29 października 2020

Choroba wieńcowa (niedokrwienna serca)

Większość chorób serca rozwija się w bardzo szybkim tempie nie dając wcześniej wyraźnych objawów. Niemniej jednak pełna diagnostyka oraz profilaktyka pozwalają na uniknięcie zachorowań, czy też dalszego rozwoju choroby. Jedną z głównych chorób układu krążenia jest niewątpliwie choroba wieńcowa.

Określana jako niedokrwienna choroba serca, charakteryzuje się niedostatecznym ukrwieniem. Czego następstwem jest zbyt małe dostarczenie tlenu do serca. Wszystko na skutek przewężenia tętnic wieńcowych, które w skrajnych przypadkach mogą ulec całkowitemu zamknięciu.

Niestety w wielu przypadkach podłożem choroby jest miażdżyca, która powoduje pojawianie się blaszek na ścianach tętnic, które to namnażając się przyczyniają się do wspominanego zwężenia światła naczyń. Jest to dość poważne schorzenie, które dotyczy głównie mężczyzn po czterdziestym roku życia. Jednak współcześnie zdaje się to zmieniać, bowiem również kobiety zostają dotknięte chorobą wieńcową.

W przypadku osób starszych statystyki są już niepokojące dla obydwu płci. Niestety leczenie choroby wieńcowej jest tylko i wyłącznie objawowe, jednak z roku na rok zwiększa się nadzieja na odkrycie skutecznej metody walki z tym zaburzeniem serca. Istotą jest zmiana trybu życia, zaprzestanie palenia papierosów, więcej ruchu, unormowana dieta niskocholesterowa.

Ważne jest także unormowanie ciśnienia tętniczego, tak aby utrzymywało się w granicach normy. Oczywiście wdraża się również leczenie farmakologiczne szczególnie w przypadku stabilnej choroby wieńcowej.